316543-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fast kommunikationsförbindelse av stomnät i en ringstruktur
Referensnummer: IN-IN20-0268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland avser att genomföra en upphandling av leveransavtal för fast kommunikationsförbindelse av stomnät i en ringstruktur. Anbudsgivare ska kunna leverera en fast kommunikationsförbindelse (på följande sträckor Västerås-Sala-Fagersta-Köping-Västerås) som tillsammans bildar en ringstruktur. Ett stort syfte med detta är att skapa en redundans med hög kapacitet inom regionen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64210000 Telefon- och dataöverföring, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västmanland inbjuder företag, i fortsättningen kallade anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende leveransavtal för Fast kommunikationsförbindelse av stomnät i en ringstruktur.
Tecknat avtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland.
Upphandlingen genomförs av Inköp Sörmland Västmanland (dvs. Region Västmanland, Org.nr. 232100-0172)
Upphandlingens diarienummer är: IN-IN20-0268. Upphandlingsform: Öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger inte förhandling. Sista anbudsdag: 28.8.2020 23:59. Anbuden är giltiga t.o.m: 30.11.2020. Sista dag för att ställa frågor: 21.8.2020. Utvärderingsmodell: Ekonomiskt bästa förhållandet mellan pris och kvalitet för köparen utifrån kriteriet anbudspris
Köparen avser teckna avtal med 1 leverantör.
Vi emotser Ert anbud med intresse!