316597-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ALVESTA: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt för vård- och omsorgspersonal
Referensnummer: 2020-134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Cirkulationstvätt för vård- och omsorgspersonal för Alvesta, Ljungby, Markaryd och Uppvidige kommuner.
Beskrivning av uppdraget
Upphandlingen omfattar hyra av arbetskläder inklusive cirkulationstvätt för vård- och omsorgspersonal.
Med cirkulationstvätt avses en tjänst där leverantören äger, tvättar och distribuerar textilier som hyrs av köparen.
Anbud lämnas på hela uppdraget. Upphandlande enhet har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för samtliga kommuner.
Totalt omfattas ca 2350 personer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Cirkulationstvätt för vård- och omsorgspersonal för Alvesta, Uppvidinge, Markaryd och Ljungby kommuner.
Upphandlingen omfattar hyra av arbetskläder inklusive cirkulationstvätt för vård- och omsorgspersonal. Med cirkulationstvätt avses en tjänst där leverantören äger, tvättar och distribuerar textilier som hyrs av köparen.
Upphandlingen genomförs gemensamt av Alvesta, Ljungby, Markaryd samt Uppvidinge kommuner.
Anbud lämnas på hela uppdraget. Upphandlande enhet har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för samtliga kommuner.Totalt omfattas ca 2350 personer fördelat enligt följande:
Alvesta: 850 Ljungby: 800 personer Markaryd: 300 personerUppvidinge: 400 personer
Leveransadresser presenteras i bilaga.
Avtalstid
Avtalstiden löper från och med 2021-09-01 till och med 2027-08-31. Avtalet avslutas per automatik.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Alvesta, Ljungby, Markaryd samt Uppvidinge kommun.
Kontaktperson under anbudstiden
Handläggare under anbudstiden är: Danielle Berggren
Upphandlare
Alvesta Kommun
Tfn 0472-154 61
danielle.berggren@alvesta.se