316599-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Mellerud: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts Melleruds kommun
Referensnummer: UH-2020-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skolskjuts samt övriga elevrelaterade resor.
Avseende det aktuella uppdraget gäller att utöver skolskjutsen (resor till respektive från skolan i anslutning till skoldagen), skall de specificerade fordonen kunna användas för övriga elevrelaterade resor så som idrott, bad, slöjd, utflykter samt övriga aktiviteter inom skolans verksamhet.
Uppdraget genomförs i huvudsak inom Melleruds kommun men kan även innebära resor till närliggande kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen