316627-2016 - ResultatSverige-Kungsbacka: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder område Omsorg, Måltider och Lokalvård.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kungsbacka.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kungsbacka kommun, Kommunen, inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal avseende arbetskläder till omsorg, måltid och lokalvård.
Upphandlingen innefattar följande kategorier:
Arbetskläder till vård och omsorgspersonal inom följande områden; äldreboende, hemtjänst, hemsjukvård/rehabilitering.
Avtalet omfattar även arbetskläder till personal inom lokalvård samt personal inom måltid.
Kommunen kommer att teckna avtal med maximalt en (1) leverantör.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.