316661-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesutbildningar: Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Industritekniska programmet
Referensnummer: GVN/2022:179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar yrkesutbildningar inom Karlstads kommuns kommunala vuxenutbildning för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden avseende:
Avtalsområde 1: Restaurang- och livsmedelsprogrammet samt Hotell- och turismprogrammet
Avtalsområde 2: Industritekniska programmet
Kommunen har för avsikt att teckna ramavtal med 1 leverantörer per avtalsområde, är samtliga villkor är fastställda. Detta under förutsättning att det finns tillräckligt många kvalificerade anbud.
Ramavtalsstart beräknas till: 2023-01-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 36 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
AVTALSOMRÅDE 1: Restaurang- och livsmedelsprogrammet samt Hotell- och turismprogrammet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning, 80521000 Utbildningsprogram, 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80212000 Yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Yrkesutbildningar inom Karlstads kommuns kommunala vuxenutbildning
Omfattning: Upphandlingen omfattar två avtalsområden "Avtalsområde 1: Restaurang- och livsmedelsprogrammet samt Hotell- och turismprogrammet" respektive "Avtalsområde 2: Industritekniska programmet".
Mängd:
Producerade poäng per år för "Avtalsområde 1: Restaurang- och livsmedelsprogrammet samt Hotell- och turismprogrammet" beräknas till 70 000.
Producerade poäng per år "Avtalsområde 2: Industritekniska programmet" beräknas till 65 000.
AVTALSOMRÅDE 2: Industritekniska programmet
Del nr: 2