316760-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Avrop 18 – Anbudsområde 1 - Projektledning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avrop 18 – Anbudsområde 1 - Projektledning
Beskrivning: Uppdragets mål är att stärka myndighetens förmåga att leda och utveckla digitala tjänster genom att tillföra en erfaren produktägare (PO) till myndighetens agila utvecklingsteam. Konsulten ska initialt verka som PO för ett av våra etablerade team, med planerad utökning till att omfatta produktägaransvar för två team inom en rimlig tidsram.
Föregående meddelande: 123456-2024
Intern identifierare: SCB2026/347
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: ja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000