Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datortomograf, portabel.
Referensnummer: VLL 180-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111800 Anläggning för röntgendiagnostik
II.1.4.
Kort beskrivning
Universitetsklinikerna med verksamhet inom ryggkirurgi och neurokirurgi i Västerbottens läns landsting utökar och upphandlar två portabla perioperativa CT/tomografer för användning inom rygg respektive stereotaktisk funktionell neurokirurgi. Med option om ytterligare en utrustning. För verksamhet inom ryggkirurgi skall navigationsutrustning ingå. Till respektive utrustning skall erforderliga tillbehör ingå för att uppfylla efterfrågade funktioner. Verksamheten omfattar ca 500 patienter per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111800 Anläggning för röntgendiagnostik, 33115000 Utrustning för tomografi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen