316791-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Nätservice för eldistribution.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrbottens län.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
LKAB Nät AB bedriver nätverksamhet inom ett begränsat område inom centrala delar av Kiruna och Malmberget. Bolaget innehar nätkoncession för område med anläggningsnummer 100Z för Kiruna och 506O för Malmberget. Upphandlingen omfattar tjänster i Kiruna och Malmberget i form av: Drift och underhåll, felavhjälpning, förebyggande underhåll, förnyelse och demontage, utökning, rasering, mätning, elleveranser, och administrativa tjänster enligt förfrågningsunderlagets kravspecifikation.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner