316817-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Landskapsplanering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenör - Naturvård
Referensnummer: Ks 1191/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112700 Landskapsplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på entreprenör inom naturvård i Örebro Kommun. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Örebro kommun har för avsikt att träffa ramavtal med tre entreprenörer.
Avtalstiden pågår under två (2) år från avtalets ikraftträdande, dock tidigast 1 oktober 2019, med option för den upphandlande myndigheten om två (2) gånger ett (1) års förlängning.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling, LOU kapitel 6, 2 § SFS 2016:1145.
Upphandlande myndighet avser att teckna ramavtal med tre entreprenörer enligt LOU 7 kap, 5 och 6 §§.
Vid uppdrag där värdet
— understiger ca 1 500 000 kr/objekt tillämpas LOU 7 kap, 5 § (rangordning)
— är mellan ca 1 500 000 och ca 3 000 000 SEK/objekt tillämpas LOU 7 kap, 6 § (förnyad konkurrensutsättning),
— är överstigande 3 000 000 SEK/objekt förbehåller sig upphandlande myndighet sig rätten till separat upphandling.
Upphandlingsformen medger ej förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs och att bästa villkor lämnas i anbud.
Arbetet som naturvårdsentreprenör omfattar ett flertal olika arbetsmoment. Projekten genomförs i nära samverkan med beställaren för bästa möjliga detaljanpassning till omgivande natur. Arbetet ställer stora krav på känsla för anpassning till terräng och enskilda detaljer som träd och stenar. Målet är att skapa god funktion och estetiskt vackra miljöer. De flesta arbeten kräver stor anpassning till årstid, nederbörd och markförhållanden. Oftast sker ett uppehåll i anläggningsarbetet från maj till augusti.
Exempel på arbetsuppgifter:
Anläggning av ängsmark, grävning av groddammar, vasslåtter, stängsling, byggnation av fågeltorn, anläggning av enklare gångstigar för rörelsehindrade, anläggning av enklare gång- och cykelvägar, byggnation av parkeringar, läggning av vägtrummor, installation av pumpar, iordningställande av grillplatser mm.
Beräknat värde på hela upphandlingen beräknas till ca 5 000 000 SEK per år. Angivna volymer är ungefärliga och ska inte betraktas som bindande. Då politiska beslut styr behovet/uppdragen i kommunen kan volym/antal objekt för kommande budgetår, under avtalstiden, inte i förväg garanteras.