316829-2023 - ResultatSverige-Umeå: Renhållning och tömning av rännstenar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rensning rännstensbrunnar
Referensnummer: 22178
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90640000 Renhållning och tömning av rännstenar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rensning av rännstensbrunnar samt exempelvis spolning av dagvattenledningar eller uppsugning av vatten från gator i samband med omfattande regn. Upphandlingen är indelad i två avtalsområden:
Delområde 1. Umeå kommun som innefattar Umeå centralort och kommundelarna Hörnefors, Sävar, Täfteå, Holmsund och Obbola.
Delområde 2. Vindelns kommun & Vindelnbostäder (VIBO) som innefattar Vindelns kommuns centralort samt kommundelarna Hällnäs och Tvärålund.
Anbud kan lämnas på ett eller båda delområden. En leverantör antas per delområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
DELOMRÅDE 1 UMEÅ KOMMUN
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens takvolym för hela avtalsperioden är enligt nedan per område:
Område 1: 10 000 000 kr
Område 2: 550 000 kr
DELOMRÅDE 2 VINDELNS KOMMUN & VINDELNBOSTÄDER (VIBO)
Del nr: 2