2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - utredningar
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal inom följande områden: 1. Geoteknik 2. Naturvärdesinventeringar/artskyddsutredningar 3. Dagvatten/Skyfallsutredningar Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden. Varje område utvärderas och tilldelas var för sig.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Geoteknik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109955:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90712000 Miljöplanering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Naturvärdesinventeringar/artskyddsutredningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109955:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Dagvatten-/ Skyfallsutredningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109955:Lot:3