316934-2018 - ResultatSverige-Malmö: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad - Ramavtal för markarbeten
Referensnummer: 17/366
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandlingen syftar till att täcka beställarens behov av grovplanering, exempelvis schaktning, grundläggning och bortforsling samt finplanering i projekt där mark inte ingår i totalentreprenörens åtagande, exempelvis vid uppförande av modulbostäder eller projekt där markarbetena behöver utföras innan en totalentreprenör har upphandlats. Kontraktsarbetena kan även komma att innefatta saneringsåtgärder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen