316978-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Undersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nationell patientenkät Del 2 - Flexibla metoder
Referensnummer: 19/355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling ska resultera i ett ramavtal för undersökningar genom olika undersökningsmetoder, inom Nationell patientenkät. SKR och landets 21 regioner är avropsberättigade på ramavtalet. Att vara avropsberättigad innebär en möjlighet att avropa från ramavtalet, dock ingen skyldighet. SKR samordnar arbetet med Nationell patientenkät och utgör den primära kontaktytan gentemot leverantören.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A Kvalitativa metoder
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311200 Genomförande av undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i följande anbudsområden:
Anbudsområde A Kvalitativa metoder
Anbudsområde B Verksamhetsnära undersökningar
Anbudsområde C Mixade metoder
Anbudsområde D Webbpanel,
Se vidare information i upphandlingsdokumenten.
Del nr: Anbudsområde B Verksamhetsnära undersökningar
Del nr: Anbudsområde C Mixade metoder
Del nr: Anbudsområde D Webbpanel