2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leverans av rälsmaterial
Beskrivning: Upphandlingen avser kontrakt för leverans av rälsmaterial till spårvägsbanan i Göteborg. Upphandlingen består av tre huvuddelar, omfattande sammanlagt 19 800 meter gaturäl respektive 8 000 meter vignolräl. Anbud kan lämnas på en eller flera huvuddelar. Leverans ska ske vid ett flertal tillfällen under åren 2026-2028, med en första leveranstidpunkt i oktober 2026.
Intern identifierare: N400U26-307
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34941300 Spårvägsskenor
Ytterligare klassificering (cpv): 34941200 Räler
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser kontrakt för leverans av rälsmaterial till spårvägsbanan i Göteborg. Upphandlingen består av tre huvuddelar om sammanlagt 19 800 meter gaturäl respektive 8 000 meter vignolräl. Anbud kan lämnas på en eller flera huvuddelar. Leverans ska ske vid ett flertal tillfällen under åren 2026-2028, med en första leveranstidpunkt i oktober 2026.
Intern identifierare: Leverans av rälsmaterial