317016-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - saneringsarbeten i Stockholm, Solna, Huddinge
Referensnummer: 23/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal gällande saneringsarbeten i Stockholm, Solna & Huddinge
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av tjänster avseende saneringsarbeten. Ramavtalet omfattar saneringsarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på Beställarens fastighetsbestånd.
Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, mögelsanering, brandsanering, luktsanering, klottersanering, klotterskyddsbehandling, sanering efter vattenskador, avfuktning, sanering av asbest och/eller sanering av PCB.