317026-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekerö strand, förstärkningsarbeten, väg- och ledningsuppbyggnad.
Referensnummer: KSUH19/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
I Ekerö bor ca 27 000 invånare. Centrum för Ekerö är Tappström. Öster om det befintliga bostadsområdet i centrum planeras det för nya bostäder i flerfamiljshus i 4–6 våningar (knappt 500 lägenheter), förskola, grönområden och strandpromenad. Målsättningen är att Ekerö strandprojektet ska bli ett attraktivt och högklassigt bostadsområde som direkt ansluter till Tappström.
I den här entreprenaden, Etapp 1 Ekerö Strand, ingår bland annat utbyggnad av breddning och uppgradering av Tegelbruksvägen, anläggande av väg genom naturområde samt anläggande av VA och övriga ledningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I Ekerö bor ca 27 000 invånare. Centrum för Ekerö är Tappström. Öster om det befintliga bostadsområdet i centrum planeras det för nya bostäder i flerfamiljshus i 4–6 våningar (knappt 500 lägenheter), förskola, grönområden och strandpromenad. Målsättningen är att Ekerö strandprojektet ska bli ett attraktivt och högklassigt bostadsområde som direkt ansluter till Tappström. I den här entreprenaden, Etapp 1 Ekerö Strand, ingår bland annat utbyggnad av breddning och uppgradering av Tegelbruksvägen, anläggande av väg genom naturområde samt anläggande av VA och övriga ledningar.