317027-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Sanering- och återställande arbeten vid brand- och vattenskada
Referensnummer: 20/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Järfällahus AB är ett allmännyttigt bostadsbolag som ägs till 100 procent av Järfälla kommun. Järfällahus AB äger och förvaltar 5 617 lägenheter och 467 kommersiella lokaler i Järfälla kommun - från Barkarby i söder till Kallhäll i norr.
Upphandlingen avser ramavtal för sanerings- och återställande arbeten av brand-och vattenskador och därtill hörande arbeten. Ramavtalet avser ungefär hälften av Bs totala fastighetsbestånd.
Uppskattat värde för ramavtalet uppgår till ca 10 miljoner kronor på området vattenskador, baserat på hur det sett ut föregående år och en uppskattning av framtida skador. Brandskador är mer oförutsägbara men uppskattas också till ca 10 miljoner kronor per år. Totalt är det uppskattade värdet för upphandlingen upp till 20 miljoner kronor per år. Takvärde för ramavtalet är 80 miljoner kronor under hela avtalsperioden.
B avser att teckna kontrakt med tre (3) ramavtalsleverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avseende sanering och återställande vid brand- och vattenskador.
AFA ALLMÄN ORIENTERING
Järfällahus AB är ett allmännyttigt bostadsföretag som ägs till 100 procent av Järfälla kommun. Järfällahus AB äger och förvaltar 5 617 lägenheter och 467 kommersiella lokaler i Järfälla kommun - från Barkarby i söder till Kallhäll i norr. Järfällahus har ett varierat utbud utav lägenheter, från gamla sekelskifteshus till hus från 60-, 70- och 80-talet samt nyproducerade hus med låg energiförbrukning.
Järfällahus vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra bolagets möjligheter att bemöta våra hyresgästers behov. Samarbetet ska bygga på förtroende, kompetens och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt skapa mervärden för Järfällahus hyresgäster.
För mer information om Järfällahus besök www.jarfallahus.se
AFA.12 Beställare
Järfällahus ABBox 197177 24 JärfällaTel: 08-580 836 00Besöksadress: Drabantvägen 2
Upphandlande och avropande myndighet:
Järfällahus AB, 5560591835
AFA.2 Orientering om objektet
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser ramavtal för sanerings- och återställande arbeten av brand-och vattenskador och därtill hörande arbeten. Ramavtalet avser ungefär hälften av Bs totala fastighetsbestånd, ca 2600 lägenheter i beståndet omfattas av Järfällahus avtal om strategisk partnering för hållbar renovering och undantas detta avtal. Områden och adresser framgår av bilagd objektsförteckning.
Andra större saneringsåtgärder där uppskattat värde för uppdraget överstiger aktuell självrisk i Järfällahus fastighetsförsäkring förbehåller Järfällahus sig rätten att besluta att uppdraget istället ska utföras av försäkringsbolagets entreprenör.
Uppskattat värde för ramavtalet uppgår till ca 10 miljoner kronor på området vattenskador, baserat på hur det sett ut föregående år och en uppskattning av framtida skador. Brandskador är mer oförutsägbara men uppskattas också till ca 10 miljoner kronor per år. Totalt är det uppskattade värdet för upphandlingen upp till 20 miljoner kronor per år. B kan dock inte garantera någon avropsvolym för avtalsperioden utan detta beror på budget, behov av åtgärder i beställarens byggnader och förvaltad egendom och andra politiska beslut etc. E åtar sig att utföra arbeten mot det faktiska behov som uppstår. B har ensam rätt att avgöra omfattning och tidpunkt för avrop. Takvärde för ramavtalet är 80 miljoner kronor under hela avtalsperioden.
Avrop kan avse saneringsarbeten både inomhus och utomhus. Två typer av avrop kan gälla för avtalet.
För uppdrag med ett beräknat värde upp till 800 000 kr ska strikt rangordning gälla, vilket innebär att leverantör med rangordning 1 måste tillfrågas först. Om denne tackar nej får frågan gå till nummer 2 i rangordningen, osv. Strikt rangordning gäller oavsett geografiskt område.
Om uppdragskostnaden beräknas överstiga 800 000 kr ska förnyad konkurrensutsättning genomföras för ramavtalsleverantörerna. Vid förnyad konkurrensutsättning ska valet av L ske med hänsyn till några eller samtliga nedan angivna kriterier utöver avtalade minimikrav:
Pris
Speciell kunskap och erfarenhet samt referenser rörande detta
Kvalitet
Tillgänglighet
Leverans och genomförandetid
Kapacitet
Miljöegenskaper och miljöhänsyn
Driftkostnader
Kostnadseffektivitet
Funktionella och tekniska egenskaper
Service och tekniskt stöd
Specificeringar av utförandeskrifter (så som exempelvis arbetstider, arbete under pågående verksamhet m.m.)
Ovanstående uppgifter syftar till att ge anbudsgivaren en allmän orientering om ramavtalet. För detaljerade uppgifter om upphandlingens omfattning hänvisas till upphandlingsdokumenten i övrigt.