Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive handlingar för ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=111020&Goto=Docs
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Ställverk 12kV, Station Pilhagen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gotlands län.
Nuts-kodSE214 Gotlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Gotlands Elnät AB har för avsikt att bygga ett nytt 12 kV ställverk i Visby på Gotland. Det nya ställverket placeras i befintlig byggnad. Leveransen och montaget omfattar: Nytt 12kV ställverk med kontrollutrustning. Diverse invändig renovering av ställverksbyggnaden ingår. Anslutning av Krafttransformator 75/12kV.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))