317062-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PostNord Uniform.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sweden.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The expected scope of the procurement can be briefly summarised as purchase and successive supply of clothing that is a part of PostNords Uniform.
The Uniform is worn by drivers, mail-men and terminal workers in Sweden, Denmark, Norway and Finland.
The approximately number of users wearing the Uniform is 30 000.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.