31707-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Kraftförsörjningstransformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny krafttransformator P5 Vikmanshyttan
Referensnummer: 111-22 1352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Hedemora Energi, fortsatt kallad Köparen, avser att köpa in en (1) ny krafttransformator för att ersätta befintlig krafttransformator T1 i station P5 Vikmanshyttan. Denna leverans omfattar uppställning på nytt fundament och montage till driftfärdigt skick av den nya
krafttransformatorn. Station P5 Vikmanshyttan är belägen i Hedemora kommun i samhället Vikmanshyttan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av ny krafttransformator till P5 Vikmanshyttan, Hedemora. Leveransen omfattar uppställning på nytt fundament och montage till driftfärdigt skick av den nya krafttransformatorn.