317119-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Konsulttjänster för transportsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Expertstöd i beslutsprocessen
Referensnummer: 1356/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster avseende expertstöd i beslutsprocessen.
Rollen som Beslutande enligt säkerhetsprocessen spårväg på trafikkontoret i Göteborgs Stad innebär att ansvara för att samordna säkerhetsarbetet och stötta ansvarig för Spårsäkerhet i projekten som inkluderar ombyggnad av spårväg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen