Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planeringsfunktion Nya Sjukhuset i Malmö
Referensnummer: 80010000–400816–20464
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdrag; upphandling av en planeringsfunktion till ”Nya sjukhusområdet Malmö”, NSM för bemanning av den byggherrorganisation för det stora projekt som skapandet av ”Nya sjukhusområdet Malmö”, NSM, innebär.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen