Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion bostäder i Oceanhamnen etapp 3, Helsingborg
Referensnummer: 22/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgshem har för avsikt att uppföra ett nytt bostadskvarter i Oceanhamnens 3:e etapp i de centrala delarna av Helsingborg. Projektet kommer att innehålla ca 80 lägenheter av varierande storlek samt 2 mindre lokaler.
Projektet kommer att fokusera på en minimering av klimatpåverkan från byggnationen på ett kostnadseffektivt sätt.
Helsingborghem har valt att genomföra projektet som en totalentreprenad med samarbetsformen partnering för genomförande av uppdraget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen