Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränningsförbättrande Åtgärder
Referensnummer: 23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42320000 Ugnar för förbränning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Kraftvärmepannans utsläppsvärden behöver sänkas genom att förbättra förbränningsprocessen hos anläggningen.
Åtgärderna/åtgärden innebär sänkningar i anläggningens NOx samt CO – utsläpp. Sekundärt ska lösningen möjliggöra att behovet av O2
till förbränningsprocessen minskar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 51135000 Installation av brännugnar, 51135100 Installation av brännare, 51135110 Installation av ugnar för förbränning av avfall, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen