Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av äldreboende, Viksjö 2:591, Järfälla
Referensnummer: 21/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad i egen regi av Äldreboende inom fastigheten Viksjö 2:591, Hemmansvägen/Skiftesvägen/Mantalsvägen. Boendet består av 50 lägenheter fördelade på 6 enheter med vardera matsal, allrum och kök. Allmänna utrymmen som entré, foajé, samlingssal och café. Administration och personalutrymmen. Teknik rum och utrymmen för fastighetsservice.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215200 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för socialtjänsten, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen