317327-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Internettjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transmissionstjänster.
Referensnummer: KS 2017/442
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72400000 Internettjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ängelholms kommun avropar transmissionstjänster.
Idag har Ängelholm transmissionstjänster till ett antal olika adresser spridda i kommunen, även svartfiberförbindelser och förbindelser via våglängd (WDM).
Fiberförbindelser finns även till Helsingborg samt Fiber via våglängd (WDM) till Båstad där Ängelholm har samverkan kring telefonväxel och Disaster recovery site.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72415000 Webbvärdtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ängelholms kommun avser att avropa transmissionstjänster.
Information om upphandlingen:
Upphandlingen omfattar transmissionstjänster. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som angivits ovan.
Omfattning:
Ängelholms kommun har idag avtal om transmissionstjänster med Bjäre Kraft Bredband AB som också äger det fysiska nätet.
Det finns också förbindelser via ADSL.
Idag har Ängelholm transmissionstjänster till ett antal olika adresser spridda i kommunen. Kommunen har även svartfiberförbindelser och förbindelser via våglängd (WDM).
Fiberförbindelser finns även till Helsingborg samt svartfiber med våglängd (WDM) till Båstad där Ängelholm har samverkan kring telefonväxel och Disaster recovery site.
Fysiskt ska förbindelser realiseras med fiber samt även med ADSL. Dessa kan komma att bytas ut mot fiber under avtalstiden. Om ny teknik som kan vara lämplig för kommunens behov utvecklas under avtalstiden kan denna komma att användas för överföringstjänster och kan omfattas av avtalet. Anslutning sker som vlan-trunkar respektive otaggade portar. En och samma plats kan komma att anslutas med flera portar. På kommunkontor och större arbetsställen avlämnas via en av leverantören lokalt placerad switch. På övriga platser avlämnas via en s.k. CPE (Customer Premises Equipment). Leverantören ska ha definierat en standarduppställning för portar på CPE vilket närmare beskrivs längre fram i detta dokument.
Ängelholms behov av transmissionstjänster under avtalstiden motsvarar i stort sett det nuvarande behovet i antal adresser men fler överlämningspunkter kan komma att tillkomma under avtalstiden. Det kan också bli aktuellt att avsluta överlämningspunkter.
Överlämningspunkter anges i Prisbilaga. Till samtliga i prisbilagan uppräknade överlämningspunkter ska trafik kunna erbjudas fr.o.m. 1.4.2018.
Ängelholm ser också att förbindelserna kommer att kunna behöva flyttas från de nuvarande adresserna, till nya, vart efter verksamheter avvecklas och flyttar.
Ängelholms kommun har behov av effektiva administrativa rutiner för tjänsten. De administrativa tjänsterna ska inte vara separat prissatta utan ingå i de priser som anges i prisbilaga.
Eventuella anslutningskostnader och nätavgifter ska ingå i lämnade månadskostnader.
Att avsluta en lokation (överlämningspunkt) ska inte kosta något.
Vid nybyggnad ingår fiberdragning normalt i entreprenaden och utförs av entreprenören.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.