Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekrytering av vårdpersonal från annat EU/EES-land.
Referensnummer: RJL 2017/336
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av rekrytering av vårdpersonal från annat EU/EES-land.
Omfattning:
Region Jönköpings län och Region Östergötland avser att upphandla Rekrytering av vårdpersonal från annat EU/EES-land.
Upphandlingen omfattar rekryteringstjänster av legitimerad vårdpersonal. De professioner som omfattas av upphandlingen är:
— läkare,
— tandläkare,
— sjuksköterskor,
— specialistsjuksköterskor,
— röntgensjuksköterskor,
— barnmorskor,
— tandhygienister,
— fysioterapeuter,
— arbetsterapeuter,
— kuratorer,
— dietister,
— psykologer,
— biomedicinska analytiker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 79625000 Förmedling av läkare, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 85141100 Barnmorsketjänster, 85141200 Sjukskötersketjänster, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen