317341-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Administrationsmäklare för Personalbilar i Torsås kommun.
Referensnummer: 2017-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har för avsikt att kunna erbjuda tillsvidareanställd personal en så kallad personalbil, som en del i att vara en attraktiv arbetsgivare samt att uppnå miljömål.
De fordon som är aktuella är bilar drivna av el eller biogas samt omfattar även s.k. laddhybrider med el och alternativt bränsle som drivmedel.
Avtalet kommer att omfatta:
— Administration av fordon,
— Motorfordonsförsäkring,
— Leasingränta av fordon,
— Betalningsskyddsförsäkring.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen