317374-2021 - ResultatSverige-Åkersberga: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prekvalificering för leverantörer: utbyggnad Margetelunds reningsverk
Referensnummer: 20/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbyggnaden av Margretelunds ARV kommer att handlas upp som en total-entreprenad med upphandlingsformen generalentreprenad i samverkan (partnering). Entreprenaden omfattar process-, maskin- och styrsystem med tillhörande montage samt entreprenadarbeten avseende mark, bygg, VVS och el.
Detta är första steget, en prekvalificering av leverantörerna som Roslagsvatten bjuder in till inför nästa steg i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45252100 Byggnation av anläggning för behandling av avlopp, 45252130 Utrustning till anläggning för avloppsrening, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen