317459-2021 - ResultatSverige-Lidingö: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer - Bygg 2020
Referensnummer: 20/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader understigande ett bedömt kontraktssumma om fem (5) MSEK per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45262300 Betongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköpsvolym 2018 var ca 47 mkr och ca 43 mkr för 2019 denna har fördelat på ca 380 avrop per år för Lidingö stad, för Lidingö stads Fastighets AB bedöms volymen till ca 3 mkr/år. Den totala inköpsvolymen inklusive optioner är således ca 200 mkr för hela avtalstiden.
På grund av förändringar i avropsordningen, övriga villkor och sanktioner men också pga förändrade samarbeten mellan de olika Beställarens bedömer staden att inköpsvolymen under denna avtalsperiod kommer vara högre närmare bestämt 400 mkr som fördelar sig på ca 800 avrop.
Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop/förnyad konkurrensutsättning samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFC/AFD.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar arbeten avseende planerade och oplanerade service-, reparations- och underhållsarbeten samt om- tillbyggnads- och nybyggnadsentreprenader med en bedömd kontraktssumma understigande fem (5) MSEK kr per uppdrag avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Ramavtalets omfattning varierar mellan åren och Beställaren kan inte garantera någon volym men upplysningsvis var volymen 2018 och 2019 ca 50 msek (exkl moms) fördelat på ca 400 avrop för samtliga Beställare. Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta.
Beställningar kommer att ske genom avrop eller förnyad konkurrensutsättning och kommer att avse arbeten som i huvudsak ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111. Dock kan vid vissa avrop/förnyade konkurrensutsättningar utförandeentreprenader åberopas, detta framgår då vid avropet och vid sådana tillfällen gäller motsvarande punkter i AB 04 och AF AMA kap AFC med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig elektronisk beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFC/AFD.43.
Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.