Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
QlikView – kvalificerade utvecklingstjänster.
Referensnummer: UH-2016-67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Linköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av ramavtal gällande kvalificerade utvecklingtjänster för QlikView.
För att kunna säkra leveranser i verksamheten har LKDATA behov av extern kompetens av konsulter med hög kompetens inom QlikView. I dagsläget har Linköpings kommun ca 500 QlikView-licenser. Behovet består av nyutveckling av applikationer samt vidareutveckling/underhåll av befintliga applikationer. Behovet är kontinuerligt och det är ofta aktuellt med uppdrag som kräver snabb uppstart.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg: www.e-avrop.com
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas, 72321000 Mervärdestjänster för databas, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att kunna säkra leveranser i verksamheten har LKDATA behov av extern kompetens av konsulter med hög kompetens inom QlikView. I dagsläget har Linköpings kommun ca 500 QlikView-licenser.
Behovet består av nyutveckling av applikationer samt vidareutveckling/underhåll av befintliga applikationer. Behovet är kontinuerligt och det är ofta aktuellt med uppdrag som kräver snabb uppstart.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg: www.e-avrop.com