317566-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner.
Referensnummer: UE/160146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget ämnar upphandla en Licenspartner.
Det värdet för ingående produkter, molntjänster och produktnära tjänster i denna upphandling för Licenspartner under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 65 000 000 SEK baserat på 2015 års inköpsvolymer/behov.
Beräknad avtalslängd är två (2) år med option om förlängning maximalt 12 månader plus 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen