317568-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering storkök.
Referensnummer: UH-2016-152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter upphandlar ramavtal vilket omfattar utförande av teknikkonsulttjänster med inriktning på Storkök, det vill säga projektering inom teknikområdet Storkök, för samtliga avropande myndigheters behov.
Avropande myndigheter är:
— Norrköpings kommun,
— Norrevo Fastigheter AB,
— Samhälls- och Eventfastigheter i Norrköping,
— Näringslivsfastigheter i Norrköping AB,
— Norra Staden Fastighetsutveckling i Norrköping AB,
— Norrköpings Spårvägar AB,
— Finspångs kommun.
Upphandlingen avser ramavtal med fem (5) anbudsgivare, förutsatt att fem (5) anbudsgivare kvalificerar sig, där samtliga villkor för avrop är fastställda.
Anbud ska lämnas i elektronisk form via www.e-avrop.com
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen