317713-2023 - ResultatSverige-Västerås: Socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppen vård för kvinnor med skadligt bruk och beroende
Referensnummer: IFN 2022/00244-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85320000 Socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad inbjuder till att lämna anbud i upphandling av ramavtal för Öppen vård för kvinnor med skadligt bruk och beroende. Kvinnorna kan utöver skadligt bruk och beroende av alkohol och droger även ha så kallad samsjuklighet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85320000 Socialvård, 85322000 Kommunalt åtgärdsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Efterfrågad vård omfattar ett helhetskoncept där allt som härrör vården ingår i priset och tillhandahålls av Leverantören. Dock är det Västerås stad som beslutar om insatser, insatsens längd och omfattning samt ansvarar för framtagande av vårdplan. Leverantören är den som genomför vårdplanen enligt en gemensamt framtagen genomförandeplan.
Vården och de behandlande insatserna behöver vara flexibla och kunna anpassas efter respektive klients behov och förutsättningar.
Efterfrågat uppdrag omfattar såväl vård som är initial utifrån den enskildes behov som vård efter annan insats.
Uppskattad inköpsvolym per år beräknas till ca 3 - 3,5 miljoner SEK eller ca 4 500 öppenvård heldag/år.