Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession Kiosk och Servicebutiker
Referensnummer: SDA 2019-00612
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift driva 4 butiker som bland annat säljer tobak, tidningar, enklare mat, resebiljetter, drycker, receptfria läkemedel och glass. Utförliga krav för verksamheten framgår ur bilaga Kravspecifikation. Swedavia avser att teckna ett (1) Koncessionsavtal med en (1) Koncessionshavare för driften samtliga fyra butiker.För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55900000 Detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen