Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Mark- gatubyggnad och VA-ledningsnät
Referensnummer: 23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för successivt avrop under avtalsperioden av Tekniska konsulter inom kompetensområdet mark- gatubyggnad och VA-ledningsnät. Konsulterna omfattas av alla ställda krav i upphandlingsdokumentet.
Detaljerad information om objekt anges vid avrop. Konsulttjänster inom redan påbörjade och pågående projekt omfattas inte av denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen