317798-2017 - ResultatSverige-Vänersborg: Programvara och informationssystem
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-System – Spårbarhetssystem för transport av gods.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) inbjuder er att lämna anbud avseende ett spårbarhetssystem för transport av gods inom ramen för Västra Götalandsregionens verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Regionservice transporterar via sin transportorganisation Regiontransporter dagligen prover, post och mindre gods mellan olika verksamheter inom och till viss del utanför VGR. En stor del av verksamheten består av transport av labbemballage mellan vårdcentraler och andra verksamheter till flertalet olika laboratorier runt om i VGR.
I nuläget finns inget systemstöd för dessa transporter. Samtliga verksamheter inom VGR ska kunna avropa från kommande avtal. De verksamheter där behov finns idag är Sisjödepån, Tvätteriet Alingsås, Hjälpmedelscentralen och verksamheterna för Intern Logistik på respektive sjukhus.