Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession Caféverksamhet Musikhögskolan i Malmö, Lunds universitet
Referensnummer: V 2020/1303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55330000 Kafeteriaverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Lunds universitet avser nu upplåta en tjänstekoncession i form av avtal omfattande drift och nyttjanderätt till caféverksamhet på Musikhögskolan i Malmö, Lunds universitet. Avtalet kommer att medföra en fri och exklusiv nyttjanderätt till kök för den restauratör som Lunds universitet tecknar kontrakt med. Således skall den restauratör Lunds universitet tecknar kontrakt med självständigt bedriva caféverksamhet gentemot Musikhögskolans studenter och anställda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98511000 Tjänster utförda av handelsanställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen