317828-2023 - ResultatSverige-Lund: Färdigställande av värmeanläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av pannanläggning
Referensnummer: 2022/258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50721000 Färdigställande av värmeanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Underhåll och service inkl leverans av reservdelar till pannanläggningar för Örtoftaverket och Återbruket
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen och Beställaren.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens hel- och delägda dotterbolag. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 580 anställda och cirka 280 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 4 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44621221 Delar till centralvärmepannor, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen