317865-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Lås, nycklar och gångjärn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital nyckelhantering inom vård- och omsorgsverksamheter i Vellinge kommun
Referensnummer: On2022/117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
Omsorgsavdelningen avser att upphandla system med intelligenta nycklar och lås. Målsättningen med att införa digital nyckelhantering är att förbättra säkerheten, ta tillvara på digitaliseringens möjligheter, öka kvalitén, använda resurser mer effektivt och få en mer jämlik vård och omsorg. Förvaltningen kommer inte att upphandla låslösningar som öppnas med hjälp av mobiltelefoner utan kommer i första hand att välja annan lösning som uppfyller förvaltningens krav och behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har idag drygt 900 äldre och personer med funktionsnedsättning i ordinärt boende. Genom socialtjänstlagen har dessa beviljade insatser i den enskildes hemmiljö. Beställaren beräknar att det kommer att ske en ökning av antal hemtjänstkunder under avtalsperioden. Detta innebär att både lås och nycklar beräknas öka med ca 5% per år. Avtalet omfattar därför successiva avrop under avtalstiden. Volymer kan ej garanteras. Beställaren ska kunna avropa ytterligare produkter t.ex. läkemedelsskåp m.m. i enlighet med detta förfrågningsunderlag (se prisbilaga).