317879-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Buskar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Buskar, träd och klätterväxter, perenner, blomsterlökar
Referensnummer: KS/2023/184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03451300 Buskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp av buskar, träd och klätterväxter, perenner och blomsterlökar till
Upphandlingen består av tre (3) separata delområden. Anbud kan läggas på ett eller flera delområden.
Delområde 1 - Buskar, träd och klätterväxter
Delområde 2 - Perenner
Delområde 3 - Blomsterlökar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03451000 Växter, 03451200 Blomlökar, 03452000 Träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inköp av buskar, träd och klätterväxter, perenner och blomsterlökar till Höganäs kommun.
Inbjudan
Höganäs kommun, samhällsbyggnadsförvaltningen, inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende buskar, träd och klätterväxter, perenner och blomsterlökar.
Upphandlingen omfattar inköp av buskar, träd och klätterväxter, perenner och blomsterlökar. I upphandlingen ingår även rådgivning och konsultation i vissa fall.
Upphandlingen är uppdelad i tre (3) separata delområden:
Delområde 1 - Buskar, träd och klätterväxter Delområde 2 - PerennerDelområde 3 - BlomsterlökarUppskattad volym per delområde och år:
Delområde 1 - Buskar, träd och klätterväxter ca 800 000 SEK/årDelområde 2 - Perenner ca 200 000 SEK/årDelområde 3 - Blomsterlökar - ca 150 000 SEK/år
Höganäs kommuns inköpsbehov uppskattas till cirka 1,2 miljon SEK per år.Den angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Avtalets takvolym är maximalt 6 000 000 SEK. När denna summa uppnåtts upphör avtalet att gälla.
Vid större projekt kan kommunen vara bunden till att anlita andra anvisade leverantörer. Höganäs kommun förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.