318008-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Byggnation av avloppspumpstationer
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagvatten Norra etapp 1 Fittja Dagvattenparker, 2019:449
Referensnummer: 2019:449
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden kommer att utföras inom Botkyrka kommun. Området ligger i Östra Mälarens Vattenskyddsområde. Hänsyn ska tas till gällande vattenskyddsföreskrifter.
Projektet omfattar två dagvattenparker som ska byggas i Fittja, Botkyrka kommun. Dagvatten som idag leds orenat ut i Albysjön och Östra Mälarens Vatten-skyddsområde ska renas samtidigt som nya trivsamma och trygga parker skapas där vattnet är integrerat i stadsbilden och bidrar till att lyfta stadsdelen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45236000 Markanläggning, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45350000 Maskintekniska installationer, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen