318017-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Nybyggnad av Bobergsskolan, Norra Djurgårdsstaden.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Skolan ska byggas för att inrymma 840 elever årskurs F-6 för att senare kunna ställas om till F-9 skola med 900 elever och 150 personal. Skolan kommer bestå av 3 byggnader som binds samman av en suterrängvåning. Skolgården angränsar till gasklockorna i området samt Gasverksvägen, Norra Djurgårdsstaden.
Skolan ska certifieras enligt Miljöbyggnad nivå Silver, dock är kravet att området Innemiljö ska uppnå Miljöbyggnad Guld.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236230 Markanläggning för trädgårdar, 45261310 Plåtslageri, 45262522 Murning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432112 Stenläggning, 45442100 Målning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner