2. Förfarande
Förfarande
Titel: Köp GPT resenärsinformation
Beskrivning: AB Östgötatrafiken beslutar med stöd av 19a kap Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna att köpa funktionaliteten GPT resenärsinformation. Med GPT resenärsinformation blir det möjligt att skapa och publicera utökad information i fordon installerade med GPT. GPT resenärsinformation innefattar dels marknadsinformation om tex Östgötatrafikens produkter och utbud, aktuell samhällsinformation, eller andra manuella informationsmeddelanden, samt stöd för ytterligare trafik och störningsinformation som bygger på redan anslutna data/apier med realtidsdata, tex anslutande trafik, trafikledande åtgärder och automatiska störningsmeddelanden via OCA och TIMS osv. Lösningen baseras på Östgötatrafikens befintliga installationer av GPT och Axentia iBus CMS-X. Mjukvaran i tågen levereras som en Docker-container för installation i befintliga tågdatorer från på Östgötatrafikens leverantör för IT-plattform. Initialt kommer funktionaliteten installeras på tågen men det finns möjlighet att utöka även till buss och spårvagn. I köpet ingår även underhåll av funktionaliteten.
Intern identifierare: 2025/0297
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000