318088-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Hallstahammar: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sand, grus- och krossmaterial
Referensnummer: TN 279/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av sand, grus och krossmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14211000 Sand, 14212110 Grus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information
Allmänt
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter nytänkande och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang.
Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som ska leverera välfärd och service till drygt 16 000 invånare. Upphandlingar av varor och tjänster är ett viktigt verktyg för att nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna, när vi söker efter leverantörer till våra verksamheter.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande Sand, grus- och krossmaterial. Målet med denna upphandling är att teckna ett ramavtal mellan Beställaren och en anbudsgivare för leverans av efterfrågad vara.
Upphandlingsdokumentet innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Välkommen med ert anbud!
Mål och syfte
Målet med denna upphandling är att förse kommunen med leverans av sand, grus- och krossmaterial, för successivt uttag under avtalstiden. Upphandlingen omfattar i första hand avhämtning av material hos leverantören. Transporter av sand, grus- och krossmaterial kan förekomma där kommunen själv inte kan ombesörja transport.
Beställaren lämnar ingen garanti för mängden i ramavtalet.
Vilket sortiment som anbudsgivaren har att erbjuda ska framgå av anbudet i någon form av produktpresentation. Detta kan bestå av en bifogad katalog i webbformat, en länk till hemsida eller beskrivning i fritext fält nedan.
Om en beställd anbudsvara inte kan levereras ska Leverantören leverera en annan likvärdig vara med samma eller högre kvalitet till samma pris eller lägre som anbudsvaran. Leverantören ska inhämta beställarens godkännande av erbjuden ersättningsvara innan leverans. Detta godkännande ska ske muntligt (via telefon) till beställaren.
Leverantören får endast byta ut varan om producenten av produkten verifierar att produkten har utgått ur dennes sortiment. Om vara har utgått ska den ersättas med en likvärdig produkt och till exakt samma pris eller lägre än den utgående produkten. Beställaren förbehåller sig rätten att avgöra vad som ska betraktas som en likvärdig vara.