318183-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Lås, nycklar och gångjärn
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Lås- och nyckelhantering inom hemtjänsten m.m.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Jönköpings kommun (nedan kallad beställaren) har enligt beslut i Äldrenämnd, Än/2016:36 730 och Socialnämnd, Sn/2016:32 700, valt att upphandla nyckelfria lås/låsenheter. Verksamheter som kan komma att beröras är hemtjänsten, dag- och nattpatruller, hemsjukvården och boendestöd. Dessa verksamheter har ett behov av att på ett enkelt, effektivt och säkert sätt kunna öppna/stänga (låsa upp/låsa) olika typer av entrédörrar/bostadsdörrar utan krav på att bära med sig en fysisk nyckel till originallåset på respektive dörr. Upphandlingen avser beställarens behov under avtalsperioden av utrustning och tjänst som möjliggör en effektiv hantering och administration av digitala nycklar/låsenheter för att låsa/låsa upp entrédörrar och i förekommande fall portentréer.
Beställaren beräknar att den totala mängden av dörrar (lås) som kan omfattas av denna upphandling uppgår till mellan 2 500 – 3 000. Både bostadsdörrar och entréportar ingår i denna volym.
Beställaren har enligt beslut valt att efterfrågad lösning ska vara ett system/lösning enligt modellen nyckelfri hemtjänst där bostadsdörr/entréport låses upp/låses med hjälp av en digital nyckel, t.ex. mobiltelefon och en låsenhet placerad på insidan av dörren.
Beställaren har valt att i denna upphandling efterfråga en teknisk lösning som tillgodoser:
— verksamhetens krav och behov på en enkel, säker och kostnadseffektiv lösning för upplåsning/låsning av brukarnas bostads- och portentré;
— brukarens och anhörigas krav på en lösning som minimerar intrång på den personliga integriteten och påverkan på hur dessa låser och låser upp bostadsdörren;
— fastighetsägarens krav på en lösning med minimal eller ingen åverkan på dennes egendom (dörrar, trapphus, fasader m.m.).
Uppskattat värde:
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på antalet brukare med trygghetslarm och/eller hemtjänstinsatser, och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 5 000 000.
Avtalsperiod:
Avtalet gäller i 4 år och upphör utan förlängning.
Utvärdering:
Det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.12.2016.
Utvärderingsgrund:
Vid utvärderingen kommer Beställaren att ta hänsyn till de utvärderingskriterier som är sammanställda i bifogad viktningsrapport.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44522200 Nycklar, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner