318187-2019 - ÄndringSverige-Varberg: Vägarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Östra Holmagärde - Utbyggnad av gator, VA m.m.
Referensnummer: HGN 2014/0388
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233140 Vägarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringsområdet är beläget inom Varbergs kommun mellan den nordöstra delen av tätorten och väg E6/väg 153.
Objektet omfattar anläggningsarbete av nya gator, gång- och cykelvägar, ledningsnät för fjärrvärme, vatten, avlopp, dagvatten, opto, belysning och elkraft. Objektet innefattar även nybyggnation av dagvattendamm samt planteringsarbeten.