318192-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Golfaren 1 & 2 Eskilstuna. Nybyggnad bostäder
Referensnummer: 20/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av flerbostadshus med 46 lägenheter, tekniska utrymmen samt parkeringsplatser i markplan.
Projektnamnet är Golfaren 1 men omfattar både Golfaren 1 & 2. I samtliga handlingar där det endast står Golfaren 1 avser då både Golfaren 1 & 2.
Objektet är beläget i kvarteret Golfaren 1 & 2, Eskilstuna.
Adress: Mellan Hammarbyvägen och Edvardslundsgatan i Torshälla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen