318193-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ultraljudsapparat
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ultraljudssystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Skolan för Teknik och Hälsa på KTH välkomnar anbud för en ultraljudsutrustning avsedd främst för experimentell kardiovaskulär forskning på människa.
I underlaget har stor vikt lagts vid användarvänlighet då mätningar ofta sker under stor tidspress samt på utrustningens tekniska egenskaper. Vid utvärdering används en s.k. linjärskalemodell som innefattar en live demonstration av utrustningen. Upphandlingens budget är max. 1 400 000 SEK.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33112200 Ultraljudsapparat, 33100000 Medicinsk utrustning, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner