318199-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Anläggningsarbete för vattenprojekt
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörlig Ramp kajplats 710
Referensnummer: 8901-23005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering, prefabricering och montage av rörlig stålramp för lastning/lossning av RoRo-gods till och från fartyg på kajplats 710 i Göteborgs hamn. Rampen har storlek 30 x 18,5 m, höjdjustering sker med hydraulik. Om- och tillbyggnad av underliggande kajkonstruktion upphandlas i en annan upphandling parallellt med projekteringsfasen av den här entreprenaden.
Montage är planerad för januari 2025.